PR článek (Toto je reklamní sdělení. MoneyMAG.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah).
Pokud jste průměrný Čech, pak na topení padnou dvě třetiny vašich výdajů za energie. Polovinu této částky byste přitom mohli využít i jinak. Pokud zateplíte svůj dům, ušetříte totiž klidně polovinu nákladů za vytápění. S dotací se vám investice navíc rychleji vrátí. Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky ohledně zateplení rodinného domu a ukrojte si z 39 miliard Kč v dotačním programu i kousek pro sebe.
Proč řešit zateplení domu?
Důvodů je hned několik. První, a většinou nejdůležitější, je, že zateplení domu vám ušetří klidně 50 % nákladů na vytápění. Nebo i víc. Záleží na tom, jaký je aktuální stav domu a co všechno plánujete změnit – jestli jen zateplit obvodové zdi nebo třeba i střechu. Kromě rapidního snížení výdajů za topení má ale rekonstrukce i řadu dalších výhod:
- Neustálé zdražování energií už pro vás nebude tak bolestivé.
- Zvýšíte hodnotu nemovitosti.
- Prodloužíte životnost stavby.
- Zvýšíte si doma tepelnou pohodu.
- Předejdete nebo vyřešíte vlhnutí zdiva.
- Můžete dům vylepšit i po estetické stránce.
Kdy se zateplení domu vyplatí?
Odpověď je zřejmá: Když vám vychází slibně rovnice, ve které porovnáte cenu zateplení (započítejte materiál, práci, projektovou dokumentaci, stavební dozor, energetický posudek…) s předpokládanou úsporou za vytápění a odhadovanou životností zateplovacího systému. Nezapomeňte přitom zohlednit také výši dotace na zateplení domu. Díky programu Nová zelená úsporám se vám může vrátit až 50 % nákladů. Zní to moc složitě? S propočtem vám pomohou různé online konfigurátory nebo specialisté v oboru.
Kolik průměrně stojí zateplení rodinného domu?
To je hodně různorodé. Záleží třeba na tom, jak velký máte dům, jak rozsáhlá rekonstrukce bude nebo jaké konkrétní materiály zvolíte. Izolační materiál ale tvoří většinou jen asi desetinu celkových nákladů. Pro představu se někdy uvádí, že se může cena zateplení domu pohybovat v rozmezí od 1000 Kč do 2000 Kč za 1 m2.
Pokud tolik peněz na účtu nemáte, nemusíte zateplení domu odkládat a čekat, až si naspoříte (nebo až stavební materiály ještě více zdraží). Existuje totiž Hello EKO půjčka. Ta vám se zvýhodněným úrokem zafinancuje projekty spojené s programem Nová zelená úsporám. Díky tomu snadněji překlenete období, kdy už dodavatelům musíte zaplatit za zateplení domu, ale peníze z dotace ještě nemáte, protože se vyplácí až po dokončení a doložení realizace projektu.
Jak dlouho to trvá?
Přípravná fáze, kdy vybíráte dodavatele a musíte sehnat potřebné dokumenty, může být trochu delší. Samotné zateplení fasády rodinného domu ale trvá většinou od 2 do 6 týdnů.
Kdy je nejlepší provést zateplení domu?
Odborníci většinou doporučují na podzim nebo v zimě vše připravit (vybrat dodavatele, domluvit se s ním na rozpočtu) a zateplení provést na jaře nebo v létě. Ideální je suché a teplé počasí bez velkých teplotních extrémů. Vhodné jsou především ty měsíce, kdy teploty v noci neklesnou pod 5 °C a přes den nepřevýší 30 °C. Jen tak mohou izolační materiály dobře zasychat.
Je lepší řešit vše svépomocí, oslovit řemeslníka, nebo firmu?
To už záleží na vás. Na vašich zkušenostech, dovednostech a kontaktech. Peníze v rámci dotace získáte jak v případě, že vám zateplení domu provede dodavatel, tak i když ho budete řešit svépomocí. Autorizované projektanty najdete například na stránkách ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků) a ČKA (Česká komora architektů), energetické specialisty pak na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Můžu na zateplení domu získat dotaci? Jak vysokou?
Ano, v rámci programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci na kompletní zateplení domu. Vztahuje se jak na obvodové stěny, tak i na zateplení střechy, stropu nebo podlahy. Konkrétní výše dotace se odvíjí od plochy, kterou budete zateplovat. Celkově můžete získat až 550 000 Kč. Vrátí se vám takto až 50 % výdajů. A podporu získáte, i když rozšíříte rekonstrukci o výměnu oken či dveří.
Co musím pro získání dotace splnit?
Zásadním krokem je vyplnění formuláře na stránce novazelenausporam.cz. Státní fond životního prostředí vám dá do 3 týdnů po podání elektronické žádosti vědět, zda je žádost v pořádku, nebo musíte něco doplnit. Součástí žádosti musí být kromě samotného formuláře také technická část – odborný posudek, výkresová dokumentace, krycí list. Jejich zpracování vám zajistí autorizovaná a oprávněná osoba (např. energetický specialista nebo projektant).
Pokud jste se v tom ztratili už teď, nebojte. Vyznat se v byrokracii vám pomůže i někdo jiný. Pokud si například vezmete Hello EKO půjčku, provedou vás zkušení odborníci celým procesem. Jednotlivé kroky za vás sice neudělají, ale budou na ně za vás alespoň myslet. A to po celou dobu – od podání žádosti přes zajištění odborného posudku až po připsání dotace na váš účet.
Témata: PR článek, Hello bank!, bydlení
Související
20. prosince 2024 12:34
20. prosince 2024 12:28
20. prosince 2024 12:23
20. prosince 2024 12:16
20. prosince 2024 12:10
10. prosince 2024 18:02