Američané zůstávají v dlouhodobě pesimističtí ohledně výhledu stavu trhu s bydlením. Pouhých 21 % uvedlo, že podle průzkumu americké nadnárodní analytické a poradenské společnosti Gallup zveřejněném ve čtvrtek je vhodná doba na koupi domu. To je svázáno s loňským rokem o nejhorším výsledkem v historii Gallup. Naprostá většina Američanů – 76 % tvrdí, že je špatný čas na koupi domu. To je těsně pod rekordem 78 % zjištěným před rokem.
Zjištění odrážejí přetrvávající frustraci z krize dostupnosti bydlení. Uvedla CNN.
Mladí Američané, kteří si chtějí koupit dům, byli konfrontováni s 1 až 2 rekordně vysokými cenami domů a až bolestivými sazbami hypoték. Měsíční poplatky a výdaje za prohlídky, pojištění a modernizace šetrné ke klimatu trápí obyvatele mnoha městských družstevních a bytových domů. "Američané zůstávají velmi pesimističtí ohledně trhu ke koupi domů," napsal ve zprávě Jeffrey Jones, hlavní editor Gallup. Průzkum je dalším ekonomickým ukazatelem, který by měl úředníky Bílého domu znepokojovat, protože se snaží získat na svou stranu před volbami Američany rozrušené vysokými životními náklady.
Pro představu, v dubnu roku 2019 v posledním průzkumu před Covidem-19, až 61% Američanů dotázaných společností Gallup uvedlo, že je vhodná doba na koupi domu. Rekordní maximum bylo dosaženo v dubnu 2003, kdy 81% respondentů sdělilo, že je vhodná doba na koupi, když se boom v oblasti bydlení právě rozbíhal naplno.
Američané jsou na na trhu s bydlením stále více opatrnější, a to zejména jakmile po pandemii vzrostly sazby hypoték a ceny domů strmě stouply. Podíl Američanů, kteří prohlásili, že je nevhodná doba na koupi domu, vzrostl z pouhých 36% v dubnu 2019 na 69% do dubna 2022.
Po letech nízkých úrokových sazeb se v poslední době sazby hypoték prudce zvýšily, a to v důsledku agresivních opatření Federálního rezervního systému na kontrolu inflace.
Průměrná fixní sazba hypotéky na 30 let ve čtvrtek mírně klesla na 7,09 % z předchozích 7,22 %, což následovalo po pěti týdnech růstu. Aktuální sazby jsou dvojnásobně vyšší než v únoru 2020, těsně před pandemií.
Růst hypotečních sazeb způsobil, že pro potenciální kupce je nákup nemovitostí stále obtížnější.
Například měsíční splátka hypotéky na dům o hodnotě 500.000 amerických dolarů (necelých 11,7 milionů korun) při 20% úvěru je dnes při současných sazbách asi o 900 amerických dolarů (necelých 21 tisíc korun) vyšší než pod sazbami 3,5% na začátku roku 2020. To znamená lidem vznikly dodatečné úrokové náklady ve výši 331.200 amerických dolarů (7,7 milionů korun) během 30leté doby splatnosti úvěru.
„I při dnešních vysokých úrokových sazbách hypoték mnoho nemovitostí na dostupné cenové hladině má více nabídek – což automaticky znamená pouze jednoho vítěze a mnoho těch, kteří v nabídkách prohráli,“ řekl Lawrence Yun, hlavní ekonom Národní asociace realitních kanceláří.
Hypoteční sazby by měly klesnout, jakmile Federální rezervní systém sníží úrokové sazby. Nicméně silná inflace však zpozdila očekávání na Wall Street, kdy by Fed mohl snížit sazby. Jedním z důvodů horších než očekávaných inflačních čísel jsou vysoké náklady na bydlení.
Ceny domů stále stoupají, což dělá dostupnost bydlení ještě obtížnější. Střední prodejní cena stávajících domů v březnu dosáhla 393.500 amerických dolarů (necelých 9,2 milionů korun), což je rekord pro tento měsíc. V celé zemi ceny rostou, přičemž na severovýchodě dosáhly průměru 434.600 amerických dolarů (10,1 milionů korun). Většina Američanů očekává další nárůst cen. Tento trend zvyšuje hodnotu majetku těch, kteří již vlastní domy, ale znemožňuje mladým Američanům splnit si sen o vlastním domě.
Související
4. prosince 2024 10:15
9. září 2024 21:30
20. srpna 2024 11:16
14. srpna 2024 17:57
14. srpna 2024 14:53