Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéky zdražují, na vlastní bydlení letos dosáhne jen málo domácností

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Rok rekordně nízkých hypotečních sazeb je definitivně za námi. Banky s odvoláním na novou podobu zákona o úvěrech, který zpřísňuje pravidla pro poskytování úvěrů na bydlení, zvýšily úroky u hypoték. Společně s platným doporučením České národní banky (ČNB) neposkytovat hypotéky na sto procent ceny nemovitosti a výrazně omezit ty s nízkým podílem spolufinancování to povede ke zhoršení dostupnosti vlastního bydlení pro mnoho rodin. Informuje EKOSPOL a.s.

Už od října loňského roku platí doporučení ČNB, které bankám zakazuje poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Přestože nejde o závazné nařízení, banky ho většinou respektují. Podle ČNB může hypotéka dosáhnout maximálně 95 procent ceny nemovitosti, přičemž od letošního dubna se má tato hranice posunout na 90 procent. Pokud k tomu připočítáme čtyřprocentní daň, kterou od loňska platí výhradně kupující, dostáváme se na minimálních 14 procent ceny nemovitosti, které musí mít zájemce o nový byt připravené z vlastních zdrojů.

V konečném důsledku to povede ke zpomalení trhu s novým bydlením. Odhaduji, že se prodeje v Praze letos propadnou na 6000 prodaných nových bytů oproti loňským 6737.

Průměrná cena nového bytu v Praze podle analýz a výpočtů EKOSPOLU v loňském roce dosahovala 5,55 milionu korun. Aby si ho mohla domácnost od letošního jara koupit, musela by mít ušetřeno přes 830 tisíc korun. To však pro většinu českých rodin představuje obrovský problém. Vlastní domov se tak pro většinu lidí stane nedostižným snem.

Očekávané meziroční pětiprocentní zdražení nových bytů v letošním roce pak definitivně zavře dveře k vlastnímu bydlení dalšímu nezanedbatelnému množství domácností.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy