Zařazení Česka a Rakouska mezi rizikové země, jakož i uzavření hranic Slovenska s Ukrajinou v souvislosti s koronavirem nevyloučil dnes slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Podle platného nařízení hlavního slovenského hygienika osoby, které 14 dnů před vstupem na Slovensko byly v rizikové, takzvané červené zemi, musejí až na výjimky nastoupit do karantény a podstoupit test na koronavirus.
"S oběma zeměmi jsme víceméně spojeni pupeční šňůrou. Je důležité, aby občané do Prahy a Vídně raději necestovali, nebo aby dodržovali epidemiologická opatření. Situaci budeme sledovat. Je možné, že je přehodnotíme jako červené země, byť asi nikdo z nás si to momentálně nepřeje," řekl Krajčí novinářům o postoji Bratislavy k Česku a Rakousku. Situací ohledně koronaviru se zabývala slovenská pandemická komise.
V Česku denní přírůstek potvrzených případů nemoci covid-19 dosáhl potřetí v řadě rekordních hodnot.
Také pětimilionové Slovensko zaznamenalo ve čtvrtek rekordních 137 nových potvrzených případů koronaviru. Počty nakažených v zemi začaly po předchozím poklesu stoupat v červenci. Druhá vlna pandemie na Slovensku podle Krajčího začala importem ze zahraničí, v srpnu šlo podle ministra nejčastěji o případy původem z Ukrajiny, Chorvatska a Česka. Ukrajina a Chorvatsko již jsou zařazeny v souvislosti s koronavirem na slovenském seznamu rizikových států.
Pandemická komise podle Krajčího doporučila úřadům, aby v rizikových oblastech Slovenska z hlediska šíření koronaviru omezily konání hromadných akcí a zakázaly noční konzumaci alkoholu. Mezi nejvíce rizikové regiony v zemi pod Tatrami se řadí Bratislava a některé okresy na západním, severním a východním Slovensku.
Témata: Slovensko, Česko, Koronavirus COVID-19, Marek Krajčí
Související
9. ledna 2025 16:20
16. prosince 2024 10:34
23. listopadu 2024 13:53
22. října 2024 9:56
9. září 2024 11:25