Na Slovensku je podle největších zaměstnavatelů ohroženo 60.000 pracovních míst, firmy od vlády očekávají zvýšení pomoci na udržení zaměstnanosti v souvislosti s dopady pandemie nemoci covid-19. Novinářům to dnes řekl Tibor Gregor, výkonný ředitel Klubu 500, který sdružuje velké zaměstnavatele. Kabinet premiéra Igora Matoviče naposledy jen prodloužil stávající program pobídek, samotnou částku příspěvků nezvýšil.
"Forma je dobrá, výše příspěvků je absolutně nedostatečná. Pokud stát nepřispěje k záchraně a udržení pracovních míst, zmínění zaměstnanci skončí na úřadech práce," uvedl Gregor k odhadu klubu, podle kterého jsou ve slovenské ekonomice ohrožena tři procenta pracovních míst.
Po březnovém potvrzení prvního případu koronaviru na Slovensku zaznamenala země propad ekonomiky, který by podle odhadů mohl za celý letošní rok dosáhnout zhruba deseti procent. Nezaměstnanost v zemi pod Tatrami v červnu vystoupila na více než tříleté maximum 7,4 procenta. V posledních čtyřech měsících přibylo do evidence na úřadech práce na více než pětimilionové Slovensku přes 64.600 nezaměstnaných, kteří by mohli okamžitě nastoupit do práce.
Slovensko po propuknutí pandemie covidu-19 zavedlo poskytování různých příspěvků na udržení zaměstnanosti, program pomoci naposledy vláda prodloužila do konce září. Čerpání peněz v rámci zmíněného programu ale výrazně zaostalo za původním očekáváním.
Slovenští zaměstnavatelé dlouhodobě upozorňují, že stávající systém pobídek považují za nedostatečný, protože pokrývá jen část celkových nákladů na zaměstnance. Příspěvky na udržení zaměstnanosti také znevýhodňují firmy, které zaměstnávají pracovníky s nadprůměrnou mzdou. Stát totiž například stanovil horní hranici, z níž se dotace počítá.
Témata: Slovensko, práce, propouštění
Související
9. ledna 2025 16:20
16. prosince 2024 10:34
23. listopadu 2024 13:53
22. října 2024 9:56
9. září 2024 11:25