Kvůli současné situaci kolem koronaviru podle zástupců školských asociací nebudou letos zřejmě maturitní zkoušky a přijímací zkoušky na střední školy v plánovaných termínech. Ministerstvo školství chce o termínech rozhodnout v příštím týdnu. Podle zástupců škol by se mělo vyjádřit co nejdříve, aby školy, uchazeči i maturanti věděli, na co se mají připravit.
Státní maturity by podle plánovaného harmonogramu měly začít slohem z češtiny 8. dubna, další části státní maturity by měly pokračovat 30. dubna a 4. až 6. května. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se mají konat 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna. "O termínu maturit a přijímacích zkoušek by se mělo rozhodnout v příštím týdnu," uvedlo dnes na dotaz ČTK tiskové oddělení ministerstva školství. Kvůli koronaviru platí od minulé středy do odvolání zákaz přítomnosti žáků ve školách.
Předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček řekl, že by si uměl představit, že by se přijímací zkoušky zrušily a školy by žáky přijaly například podle prospěchu ze základní školy a dalších kritérií. Podle předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by to ale v případě gymnázií nešlo, protože je na ně velký převis uchazečů.
Například na Gymnázium Nad Štolou, kde je Schejbalová ředitelkou, se na osmileté gymnázium hlásí 425 dětí. Podle Schejbalové má přitom asi 200 z nich samé jedničky. "Neumím si představit, podle čeho bychom ty děti bez přijímaček měli vybírat," řekla. Podle ní by se termíny přijímacích zkoušek měly posunout, i když zatím asi nebude jasné, na kdy.
Zajíček upozornil, že na přijímací zkoušky navazuje příprava na další školní rok. "My musíme vědět, kolik máme žáků a kolik máme tříd ve školách," uvedl. V případě, že by se přijímací zkoušky přesunuly na léto, mohlo by to podle něj způsobit komplikace rodinám, které už mají naplánované dovolené. Podle Schejbalové by se ministerstvo mělo vyjádřit co nejdříve. Uvedla, že školy mají nejpozději 14 dnů před termíny rozeslat uchazečům pozvánky ke zkouškám.
Ani jeden z nich si neumí představit změnu organizace v případě maturit. "Tam to změnit nejde, maturity se prostě napsat musí," řekl Zajíček. Podle něj by mohlo být řešením například to, že by se u zkoušek ve školách vytvořily malé skupiny maturantů. Schejbalová uvedla, že v úvahu přichází zřejmě spíš posunutí termínu. Oba se shodli, že není možné odhadnout, jak se situace vyvine dál a jaké řešení ministerstvo zvolí.
K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo 79.972 středoškoláků, k přijímacím zkouškám na maturitní obory 94.956 dětí. Z nich 70.028 se hlásí na čtyřleté obory, tedy z devátých tříd základních škol. Na osmiletá gymnázia je zájemců 19.353 a na šestiletá gymnázia 5575.
Témata: školství, maturity, Koronavirus COVID-19
Související
10. ledna 2025 8:33
6. listopadu 2024 10:25
7. října 2024 20:17
10. září 2024 12:59
10. září 2024 10:30