Česká ekonomika podle prognózy úvěrové pojišťovny Coface v roce 2020 klesne o 6,2 procenta. V roce 2021 přijde oživení, kdy růst HDP dosáhne 4,8 procenta, uvedl generální ředitel Coface pro ČR a Slovensko Ján Čarný. Coface zhoršila rating 71 zemím, což je 40 procent ekonomik světa. Mezi nimi je i Česko.
"I přesto, že se ve většině evropských zemí po uvolnění protiepidemických opatření opět zvyšuje ekonomická aktivita, tak ani toto postupné a částečné oživení nevymaže negativní dopady předchozích omezení na globální růst. Očekáváme, že při 4,4procentním poklesu světového HDP bude recese v letošním roce silnější, než byla ta v roce 2009," upozornil Čarný.
Česká ekonomika v letošním roce podle výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 13 tuzemských odborných institucí kvůli dopadům koronaviru klesne o 7,6 procenta. Příští rok by ale měla stoupnout o 5,8 procenta. Ministerstvo financí v dubnové prognóze čekalo letos pokles české ekonomiky o 5,6 procenta. Česká národní banka očekává pokles ekonomiky o osm procent, Mezinárodní měnový fond o 6,5 procenta a OECD o 9,6 procenta.
Navzdory očekávanému oživení v roce 2021 s růstem o 5,1 procenta za předpokladu, že nenastane druhá vlna pandemie, bude podle Coface HDP v eurozóně, v USA, Japonsku a Velké Británii meziročně o dva až pět procentních bodů nižší.
Navzdory opatřením na podporu překonání dopadů pandemie se zvýší počet firem, jež se ocitnou v platební neschopnosti. Coface očekává, že v USA stoupne počet firem v platební neschopnosti o 43 procent, ve Velké Británii o 37 procent, v Japonsku o 24 procent, ve Francii o 21 procent a v Německu o 12 procent.
I mnohé rozvíjející se ekonomiky budou ovlivněny ekonomickými důsledky karanténních opatření, zejména poklesem příjmů z cestovního ruchu, návratem pracovní síly ze zahraničí a v neposlední řadě i poklesem příjmů z těžby surovin, jejichž ceny klesly. V Brazílii tak Coface očekává růst firem v problémech o 44 procent a v Turecku o 50 procent. Ve srovnání s rokem 2019 se tak do roku 2021 zvýší celosvětově počet firem v platební neschopnosti o jednu třetinu.
"V příštích měsících neočekáváme v ČR výrazný nárůst platební neschopnosti. A to díky balíkům opatření přijatých českou vládou na podporu ekonomiky včetně ochranných lhůt u požadavků na insolvence. Tato opatření firmám pomohou a zbrzdí nárůst insolvencí. Jakmile však pominou, ne všechny podniky se vrátí k ziskovému podnikání. Očekáváme proto, že v roce 2021 v ČR vzroste platební neschopnost," uvedl Čarný.
Tento prudký nárůst platební neschopnosti se odráží i v růstu krátkodobého úvěrového rizika firem (na šest až 12 měsíců). Současně je i důvodem zhoršení hodnocení rizika jednotlivých zemí, které pravidelně sestavuje Coface. Zhoršení rizikovosti nastalo u 71 zemí, což je více než 40 procent ekonomik světa. Při hodnocení Coface vychází z makroekonomických, finančních a mikroekonomických údajů.
Pohoršila si také ČR, která v Coface Barometru za druhé čtvrtletí 2020 získala hodnocení A4 místo původního A3. Do poklesu o jeden stupeň rizikovosti se promítá zhoršení hodnocení rizikovosti jednotlivých odvětví české ekonomiky. Nejvíce si v hodnocení obchodního rizika pohoršily automobilový průmysl a doprava. Obchodní riziko v těchto odvětvích je nyní pojišťovnou Coface hodnoceno jako velmi vysoké. Na vysoké riziko se propadl maloobchod, textilní a dřevařský průmysl.
Coface patří mezi největší úvěrové pojišťovny světě, posuzuje rizikovost zemí podle platební neschopnosti firem ve 162 zemích.
Témata: ekonomika
Související
16. prosince 2024 10:34
15. listopadu 2024 9:34
11. listopadu 2024 10:30
7. listopadu 2024 10:18
18. října 2024 10:57