Bidenova administrativa plánuje příští týden oznámit nová rozhodnutí o čínských clech, která se soustředí na průmyslová odvětví jako elektrická auta, baterie a solární články.
Tato opatření jsou vyvrcholením přezkumu tarifů podle § 301, které začaly být uplatňovány za Trumpovy éry v roce 2018. Bidenova administrativa se však odmítá připojit k Trumpovým snahám o masivní zvýšení cel. Přičemž stávající poplatky budou z velké části zachovány. Oznámení je naplánováno na úterý, jak uvedli podle agentury Bloomberg dva lidé z administrativy.
Bidenovo rozhodnutí, přestože ještě může dojít k odložení, představuje jeden z jeho klíčových kroků v ekonomickém souboji s Čínou. Navazuje na jeho nedávné zvýšení cel na čínskou ocel a hliník a na oficiální spuštění nového vyšetřování ohledně čínské loděnice. Oznámení vedlo k oslabení čínského jüanu a poklesu indexu čínských akcií CSI 300 na začátku obchodování.
Investoři se obávají o akcie, které by mohly být postiženy tímto krokem, zejména zelené technologické společnosti, jako je gigant v oblasti baterií Contemporary Amperex Technology Co. Ltd., který má expozici v USA.
Čínské ministerstvo zahraničí tvrdí, že předchozí cla, která uvalila americká vláda, „vážně narušila“ ekonomické a obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Vyzvalo Washington, aby tato omezení zrušil, a prohlásilo, že Čína podnikne kroky k obraně svých práv a zájmů. Mluvčí ministerstva Lin Jian v pátek na brífinku uvedl: „Namísto toho, aby Spojené státy napravily své špatné praktiky, pokračovaly v politizaci ekonomických a obchodních problémů. Další zvýšení tarifů znamená přidání další rány.“
Prezident Si Ťin-pching se snaží urychlit výrobu, aby zastavil ekonomické zpomalení v Číně, což vyvolává obavy v zahraničí. Vůdci USA a Evropské unie kritizovali Peking kvůli státní podpoře, která podle nich přispívá k nárůstu levných exportů ohrožujících pracovní místa na jejich trzích. EU zahájila šetření dotací na elektromobily, které by mohlo vést k dalším tarifům do července.
Biden minulý měsíc řekl, že USA se staví proti čínským „neférovým ekonomickým praktikám a nadměrné průmyslové kapacitě“. Dodal: "Nevyhledávám boj s Čínou. Hledám konkurenci, ale férovou konkurenci." I když by cla pravděpodobně neměla velký okamžitý dopad na čínské firmy, mnoho z nich se kvůli nim již vyhýbá americkému trhu.
Témata: USA, Joe Biden, Čína, elektromobily
Související
4. prosince 2024 10:15
9. září 2024 21:30
20. srpna 2024 11:16
14. srpna 2024 17:57
14. srpna 2024 14:53