Joe Biden v Bílém domě je dobrou zprávou pro české motoristy či milovníky elektroniky. Alespoň přechodně. Dlouhodobě jeho důraz na zelenou ekonomiku může průmyslovému Česku spíše přitížit. Píše pro MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda.
DNES UŽ BÝVALÝ PREZIDENT
Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod Bidenovým vedením k běžnému přístupu a nechá dolar bez slovních intervencí, takže by jeho sílu měly volněji ovlivňovat tržní síly.
To může být na první poslech špatná zpráva pro české motoristy nebo třeba tuzemské milovníky spotřební elektroniky. S ropou se v americké měně obchoduje, stejně jako je dolar určující právě pro cenu všemožné elektroniky. Takže pokud by nyní měl Washington méně než za Trumpa intervenovat a tweetovat za slabší dolar, jeho výsledná silnější úroveň zdraží Čechům benzín, naftu, mobily, televizory či ledničky.
OBŘÍ BALÍK POMOCI
Jenže to, oč se Trump pokoušel explicitně slovy, se Bidenovi, tedy jeho administrativě, může zdařit činy jakožto "vedlejší produkt" jeho rozmáchlé rozpočtové politiky.
Minulý týden totiž Biden představil svůj balík rozpočtových opatření v objemu 1,9 biliónu dolarů. Obsahuje mimo jiné peníze na zvýšení přímých plateb Američanům v souvislosti s ekonomickými dopady koronavirové pandemie, ale také třeba dodatečně finanční prostředky na zajištění distribuce covidové vakcíny. Pro srovnání, balík rozpočtových opatření prezidenta Baracka Obamy, který měl zmírnit dopad finanční krize vrcholící před třinácti lety, vyšel americkou veřejnou kasu "jen" zhruba na 800 miliard dolarů. Bidenův zmíněný balík navíc následuje po dvoubiliónovém balíku z března a devítisetmiliardovém z prosince loňského roku. Tyto tři covidové balíky vyjdou americkou veřejnou kasu celkem tedy na 4,8 biliónu dolarů. To odpovídá zhruba 104 biliónům korun. To je přibližně osmnáctinásobek hodnoty veškerého zboží a služeb, jež se v Česku vyprodukovaly během celého roku 2019.
VELKÉ ZADLUŽOVÁNÍ
Jedná se o tak masívní peníze i na americké poměry, že minimálně po určitou přechodnou dobu Bidenův balík dále dolar oslabí, případně zamezí jeho zhodnocování. Americká vláda z balíku poskytne lidem i firmám v USA novou dolarovou hotovost. Dolarů tedy bude v ekonomice zase o dost víc, což vyvolá tlak na pokles ceny, tedy kursu americké měny. Ta přitom citelně oslabovala už loni. Index ICE U. S. Dollar, který měří hodnotu americké měny vůči koši světových měn, ztratil loni přes šest procent. Ocitla se tak nejníže za tři roky.
I když se tedy od Bidena nedá čekat intervenování za slabší dolar a případně ani tweety naříkající nad jeho přílišnou silou, jaké posílal do světa Trump, nový šéf Bílého domu zjevně nebude mít problém s dalším enormním zadlužováním. To by mělo dolar oslabovat také, aniž by byla potřeba jej tlačit dolů slovy či tweety. V letošním roce tak lze očekávat, že koruna proti dolaru posílí o několik desetihaléřů, což čeští motoristé, konzumenti spotřební elektroniky nebo milovníci amerických e-shopů uvítají.
PRŮMYSLOVÉ ČESKO
Dlouhodobě je však Biden pro českou ekonomiku spíše špatnou zprávou. Tedy ani tak on sám, jako spíše skutečnost, že Ameriku nakonec přelije "modrá vlna". Demokraté totiž ovládnou Kongres kompletně – Sněmovnu reprezentantů i Senát. To je dobrá zpráva pro "zelené tituly", tedy firmy soustředící se na vývoj environmentálně šetrných technologií, do nichž Biden nasměruje obrovský balík veřejných peněz.
Přílišné zelenání našich geopolitických spojenců v západní Evropě a USA Česko dostane do nekomfortní polohy, neboť je stále prakticky nejprůmyslovější zemí EU. Už jen proto je "zazeleňování" ekonomiky v příštích desetiletích zatíží více než drtivou většinu jiných zemí Evropské unie.
Je tedy v našem zájmu, aby nutné zazeleňování někdo tlumil, či alespoň neurychloval. A tím někým mohl být republikánský Senát. Ten by totiž zajistil, že prosazování transatlantické zelené agendy se neuskuteční v míře, která by naši ekonomiku poškodila. Česko tak mohlo v rámci dojednávání dodatečné zelené agendy na evropské úrovni ukázat na USA s tím, že ani ony přece nezazeleňují svoji ekonomiku nejrychlejším tempem.
Jenže "modrá vlna", jež se přelévá přes USA, znamená, že prezidenta Bidena nebude nic svazovat v prosazování jeho programu. V důsledku letošní volby do dvou senátních křesel ve státě Georgie totiž republikáni ztratili právě i horní komoru amerického Kongresu.
Umírněný demokrat Biden se tedy bude muset tím spíše podvolit tlaku extrémnějších křídel Demokratické strany. Nebude už moci požadavky extrémnějších demokratů, volajících po radikálnějších krocích, odrážet s tím, že kvůli republikánskému Senátu je nucen hledat kompromisní a konsensuální řešení. Spojené státy tak jistě nebudou tolik tlumit prosazování zelené agendy, jako kdyby Senát zůstal republikánský.
KLID NA OBCHODNÍ FRONTĚ
Biden v Bílém domě současně znamená klid zbraní na transatlantické obchodní frontě. Ten Česku svědčí pochopitelně také, a ještě více než řadě jiných zemí Evropské unie. Česko je na plynulosti mezinárodního obchodování mimořádně závislé. Trumpovy výhrůžky novými cly vnášely mezi exportéry starého kontinentu ochromující nejistotu.
Ta však s Bidenem vezme zasvé.
Zda dlouhodobě klid v transatlantickém obchodu vyváží tlak, pod nějž se Česko dostane kvůli presu na rychlejší zelenání, to se teprve uvidí. Sázet na to rozhodně nelze.
Související
2. prosince 2024 10:26
23. srpna 2024 13:45
22. července 2024 6:40
21. července 2024 21:04
11. července 2024 4:30
3. července 2024 9:55