Vláda a ministerstvo vnitra plánují zřídit centrum, které bude schopné reagovat na bezpečnostní hrozby ohrožující Českou republiku. Centrum terorismu a hybridních hrozeb od svého vzniku sice dělí ještě několik měsíců, už nyní ale dostalo nové pravomoci. Bude bojovat proti proruské propagandě.
Cílem a úkolem Centra terorismu a hybridních hrozeb bude podle ministerstva vnitra věnování se celostátním bezpečnostním hrozbám v oblasti vnitřní bezpečnosti v návaznosti na zákonnou působnost Ministerstva vnitra, nově ale i v kontextu hybridního prostředí/hybridních hrozeb.
Mluvčí resortu Martina Němcová serveru EuroZprávy.cz potvrdila dřívější informace o tom, že centrum bude mít do 30 lidí. Půjde přitom pouze o pracovníky ministerstva a tým jako takový se nebude dělit na části, z organizačního hlediska tak půjde o jedno oddělení.
Co přesně ale bude cílem nového týmu? "Jednak bude Centrum nastavovat politiku MV v oblasti hybridních hrozeb a ve spolupráci s ostatními příslušnými resorty, podle typu hybridních hrozeb, se podílet na jejich řešení. Bude se mimo jiné zaměřovat i na monitoring a analýzu otevřených i dalších zdrojů, takto získané informace analyzovat pro vedení resortu a státu, popř. pro veřejnost a navrhovat nelegislativní i legislativní opatření k řešení těchto hrozeb," uvedla pro EuroZprávy.cz Němcová.
Tematicky se bude Centrum zaměřovat zejména na terorismus, ochranu měkkých cílů, bezpečnost civilního letectví, ale i na těsně související radikalizaci a extremismus nebo na bezpečnostní aspekty migrace a národnostních komunit v ČR. Pod svou správu dostane ale i aktuální dezinformační kampaně vedené proti ČR, a to zejména na ruské, islamistické či extremistické.
"Bude se věnovat i vazbám jednotlivých bezpečnostních problémů na sebe navzájem. Pokud jde o dezinformační kampaně, tak zadání vychází z výsledků Auditu národní bezpečnosti, který mezi jinými hybridními hrozbami i šíření dezinformačních kampaní a s nimi spojené pokusy o ovlivňování veřejného mínění směrem k diskreditaci demokratických institucí vyhodnotil jako jednu ze závažných bezpečnostních hrozeb," uvedla Němcová.
V oblasti dezinformačních kampaní podle resortu půjde zejména o jejich monitoring, vyhodnocování, zda se jedná o součást hybridní kampaně, která má za cíl negativně ovlivňovat dění ve státě ve prospěch cizí moci, a případně příprava reakcí ve formě výstupů strategické komunikace.
Rusko využívá k propagandě Zemana, tvrdí analytici
Proruská propaganda v Česku je v posledních dnech velmi aktuální téma. Ve čtvrtek zveřejnil think-tank Evropské hodnoty analýzu s názvem Schéma vlivu Ruské federace v České republice a spustil veřejnou kampaň „Nechceme zpátky na Východ". Autoři analýzy jsou zástupce Evropských hodnot Jakub Janda a reportér časopisu Respekt Ondřej Kundra.
Šíření konspiračních teorií, cílené dezinformace ale i podpora z úst českých politických představitelů jsou podle analýzy projevy systematické dezinformační kampaně Ruska v České republice. Autoři materiálu varují, že se Kreml snaží podrývat důvěru v demokratické politiky a instituce, Evropskou unii a NATO.
Cílem Kremlu je podle zjištění autorů studie také podkopat důvěru názorových oponentů a v dlouhodobém horizontu také vystoupení z EU. „Jako hlavní zájmy Ruské federace jsme identifikovali posilování pozice politických spojenců a využití těchto trojských koní pro posílení vnitřních rozkolů EU a NATO," zmínil Janda jednu ze tří priorit Ruska.
Hlavní politický spojenec Ruska pak podle nich je prezident Miloš Zeman. „Prezident jednoho z členských států EU je pro ně cenným spojencem. Jakákoliv pozice je projevena ruskou stranou, prezident Zeman ji později hájí," vysvětloval Janda, který je dlouhodobým kritikem Zemanova pozitivního vztahu k Rusku. Prezident nedávno odmítl dialog s ním kvůli pornografickému videu, které Janda v minulosti natočil. Zeman ho podle svých slov nepovažuje za partnera pro diskusi.
Témata: Rusko, propaganda, Česko
Související
8. ledna 2025 22:30
8. ledna 2025 17:15
7. ledna 2025 9:53
25. prosince 2024 15:21
23. prosince 2024 20:42
19. listopadu 2024 10:26